Endonezce Tercüme

Endonezce, genellikle Endonezyaca olarak bilinir. Fakat iki söylem de doğrudur. Adından anlaşılacağı üzere Endonezya’nın resmî dilidir. Sadece Endonezya’da değil, Doğu Timor tarafında da resmî dil olarak kabul edilir. Eğer Endonezce çeviri hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız dilin aslında Endonezya bağımsızlığını ilan ettikten sonra standart hâle gelen bir Malay şivesi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Günümüzde Endonezce ve Malay dilleri birbirinden farklı olarak düşünülüyor. Fakat Endonezce tercüme yapan tercümanlar iki dilin oldukça benzer olduğunun farkındadır. Aslına bakılırsa Endonezya’da yaşan insanlar yerel şivelerini konuşur. Bunun yanı sıra ikinci dil olarak Endonezceyi bilirler. Ülke içerisinde resmî yazışmalar, eğitim dili ve basın Endonezce diliyle yapılır.

Endonezce Hakkında Diğer Bilgiler

Araştırma yaptığınız zaman Endonezya’nın en büyük dördüncü ülke olduğunu öğrenmeniz mümkündür. Ülkenin büyüklüğünü düşündüğünüzde Endonezceyi konuşan kişi sayısının yaygınlığını anlayabilirsiniz. Durum böyle olunca Endonezce tercüme bürosu da giderek yaygınlık kazanmıştır. Endonezya bağlantılı işleriniz olduğunda ya da Endonezce metin çevirmeniz gerektiğinde tercümanlarla iletişime geçerek sorunlarınızı rahatlıkla çözebilirsiniz.

Endonezya’da kullanılan tek dil Endonezce değildir. Fakat eğitim, basın ve resmî belgeler gibi alanlarda Endonezce tercih edilir. Zaman geçtikçe Doğu Timor da Endonezceyi birtakım alanlarda kullanmaya başlamıştır. Aklınızda Endonezce metni ya da konuşmayı tercüme ettirmek varsa alanında profesyonelce çalışan Endonezce çeviri ofisi ile görüşmenizde fayda var. Alanında uzman olmayan kişiler size yardımcı olamaz.

Profesyonel Endonezce Tercüman

Bütün tercümanların aynı alanda uzmanlık kazandığını söylemek mümkün değildir. Mesela akademik tercüme konusunda uzman olan tercümanlara rastlamışsınızdır. Bunun yanı sıra tıp alanında uzmanlık kazananlar da söz konusudur. Bunun gibi birçok tercümanlık alanları olduğunu düşünürseniz kendi alanında uzman tercümanları araştırmanız gerekiyor. Yani akademik tercüme yaptırmak isteyen birisi tıp ya da bir başka alanda uzmanlığı olan bir tercümana donanımlı bir şekilde Türkçe – Endonezce tercüme yaptıramaz.

Bazı insanlar tercümanların her alandaki metni ustalıkla çevirebileceğini düşünüyor. Oysaki her alandaki terimsel kelimeler, söyleyişler ve jargonlar farklıdır. Tıp alanıyla ilgili bir metni akademik alanda uzmanlaşan tercümana Endonezce – Türkçe tercüme ettirmeniz düşündüğünüz kadar profesyonelce olmayabilir.

Endonezce Tercümede Objektiflik

Söz konusu olan şey tercümanlık olduğu zaman en önemli unsur objektifliktir. Objektif çeviri yapan bir tercüman, olası yanlış anlaşılmaları önler ve hata payını en aza indirir. Eğer Endonezce tercümanlıkla uğraşan kişi çeviri esnasında kendi yorumunu katarsa yapmaması gereken bir hatayı yapmış olur. Metni ya da konuşmayı olduğu gibi çevirmesi önemlidir.

Endonezce tercümanlık yapan uzmanların dikkat etmesi gereken bir başka unsur doğruluk ve hızdır. Çeviri yapılmadan önce konu ve dil hakkında incelemeler yapıldığı zaman tercüme daha doğru olur. Bu noktada sizin tercüman seçiminiz önemlidir. Çeviriye geçmeden önce gerekli incelemeleri yapacak bir tercüman arıyorsanız Endonezce yeminli tercüme yapan kişilerle görüşmelisiniz.

Endonezce Tercümede Doğruluk ve Hız

Günümüzde bazı tercümanlar çeviri esnasında anlatım bozukluğu yapıyor. Özellikle resmî belgelerde anlatım bozukluğu yapmak büyük sorumlulukları beraberinde getirir. Amatör bir tercümanla çalışırsanız bahsedilen hataların yapılması kaçınılmaz olacaktır. Hata payının olmaması için sorumluluk üstelenen yeminli tercümanlarla görüşerek Endonezce tercüme yaptırmanızda fayda var.

Yeminli tercümanlar, yaptıkları çevirinin kendi sorumluluklarında olduğunu kaşe basarak onaylar. Bu durumda olası bir hatadan oluşabilecek sorunları önlemek amacıyla diğer tercümanlara kıyasla çok daha dikkatli davrandıklarını bilmelisiniz. İşini iyi yapan tercümanları araştırma yaptığınız müddetçe bulmanız zor değildir. İlk defa Endonezce tercüme yaptıracaksanız Glovega çeviri ofisiyle iletişime geçerek hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.