İbranice Tercüme

İbranice, aynı zamanda İbranca olarak bilinir. Fakat bu isim yaygın olmadığı için insanlar İbranice olarak bilir. Afroasyatik diller ailesine mensuptur. Bu ailenin Kuzeybatı Semitik koluna bağlı olduğunu detaylı araştırmalar sonucunda öğrenmeniz mümkündür. Söz konusu olan dil, geçmiş zamanlarda İbraniler ve İsrailoğulları tarafından konuşulmuştur. Günümüzde İbranice çeviri yapan tercüman sayısı oldukça fazladır.

İbranice, bilindiği üzere Yahudilerin resmî dili konumundadır. Bunun yanı sıra İsrail’in resmî dilidir. Konuşan kişi sayısı oldukça fazla olduğu için İbranice tercüme yapan tercüman bulmak zor değildir. Modern İbranice, 9 milyondan fazla kişi tarafından konuşulur. Geçmişten günümüze gelmeyi başarabilen bu dil, Tanah’ta İbranice olarak anılmaz.

İbranice Hakkında Genel Bilgiler

İbranice, çok önceden beri kullanılan bir dildir. Bu sebeple Yahudilerin ve onların atalarının dili olduğu bilinir. İlk yazılı örnekleri milattan öncesine dayanan Paleo-İbraniceden söz etmek mümkündür. Böylesine fazla geçmişi olan bir dilin İbranice tercüme bürosu tarafından çevriliyor olması şaşırtıcı bir durum değildir. İbranicenin bir başka özelliği günümüzde unutulmadan konuşulan tek Kenan dili olmasıdır.

Dikkat ederseniz İbranicenin sessiz harfleri aynı zamanda sayı olma özelliği barındırır. Harflerin hangi sayıya denk geldiğini bildiğiniz zaman daha bilinçli davranırsınız. Sağdan sola yazılan bir dildir. Çeviri hizmetinden yararlanmanız gerekiyorsa bu tarz bilgilere sahip İbranice çeviri ofisi ile görüşmenizde fayda var. Böylece size daha çok yardımcı olabilir.

İbranice Tercümanlık

Bazı dillerde erkek ve dişi belirlemesi olur. İbranice erkek ve dişi belirlemesine sahip diller arasında yer alıyor. Zaman geçtikçe ister istemez aktifliğini yitirmiş, alimlerin dili olarak anılmaya başlanmıştır. Kutsal Kitap, Mişna, Yeni İbranice ve Modern İbranice olmak üzere dört döneme sahip bir dildir. Tercüman bu bilgilere sahip olduğunda Türkçe – İbranice tercüme yaparken çok zorlanmaz.

Günlük dil olarak kullanılmaya çok önceden beri başlanmıştır. İsrail Devleti kurulduktan sonra resmî dil olarak kabul edildi. İbranice sadece İsrail’de yaşayan kişiler tarafından konuşulmaz. Aynı zamanda Yahudi azınlıklar tarafından da resmî dil olarak kullanılır. Eğer İbranice – Türkçe tercüme yaptırmanız gerekiyorsa tercüman bulmakta sıkıntı yaşamazsınız.

İbranice Tercüman Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli bir tercüman seçmek istiyorsanız dilinin iyi olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle dilbilgisi, tercüme ederken harcadığı zaman, kültürel açıdan edindiği bilgiler ve kelime dağarcığı gibi birçok faktör tercümanın kalitesini etkiler. Çalışmalarınız için tercüman arıyorsanız ve risk almamanız gerekiyorsa İbranice yeminli tercüme yapan tercümanlarla görüşmek işinizi kolaylaştırır.

Özellikle resmî işlerde tek bir kelimenin bile yanlış tercüme edilmesi büyük sorunlara yol açabilir. Anlaşmaların fes edilmemesi ve gerginlik yaşanmaması için yeminli tercümanlarla görüşmeniz daha uygun olur. Çünkü yeminli tercümanlar yaptıkları çevirinin sorumluluğunu kaşe basarak üstlenir. Kaşe bastıktan sonra tercümesinin sorumluluğunu üstlendiğini yasal olarak onaylamış olur.

Konuya Uygun İbranice Tercüman Seçin

Her tercümanın uzmanlaştığı alan farklıdır. Mesela İbranice metinde lehçeler söz konusuysa bu konuda uzmanlaşmış ekiplere danışmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra özel terimlerin kullanıldığı bir metnin çevirisinde de uzmanlık önemlidir. İbranicenin dil terminolojisi hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerle anlaşmanız beklentinizin çok altında tercümanlık hizmeti almanıza yol açar.

Sadece İbranice dilini bilmek tercüme için yeterli olmayacaktır. Lehçelerin hâkim olduğu konuşmalarda ve metinlerde tercümanın lehçe hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Bazı kişiler bu detayları gözden kaçırdığı için üstünkörü tercüman seçimi yapar. Kaliteli çeviri yapan, lehçe konusunda sıkıntı yaşamayan, alanında uzman ve dile hâkim tercüme ofisi arıyorsanız Glovega’yı deneyin.