Blog

Makedonca

PROFESYONEL ÇEVİRİ İLE MAKEDONCA ÇOK KOLAY

Bugün dünya üzerinde takriben konuşulmakta olan 6000 dil olduğu düşünülmekle birlikte, Birleşmiş Milletler tarafından verilen rakamlara göre ise bu sayı 8000‘i bulmaktadır. Makedonca dili, Rusça, Sırpça, Slovence, Bulgarca gibi Slav grubu dillerinden bir tanesidir. Bu dillerden birisi olan Makedonca dilini konuşabilen insanlarda mevcuttur. Makedon Alfabesi, Kiril Alfabesinden esinlenerek oluşturulmuş olan bir alfabedir. Toplam 31 harften oluşmaktadır. İnsanlar hayatları boyunca birçok dil öğrenmek ister. Azimli olan insanlar, çaba harcayan insanlar bunu başarabilmektedir. Birden çok dil bilmek insana birden çok zenginlik katar. Her dil ayrı bir güzellik taşır. Dünya üzerinde de birçok dil konuşulduğunu görmekteyiz.

Teknolojinin giderek gelişmesi ve globalleşme ile  birlikte ülkemizin ithalat ve ihracat alanında gelişmesi, kaliteli ve güvenilir tercümelere duyulan ihtiyacı beraberinde getirmiştir. Bu sebeptendir ki, tercümanlık ve mütercimlik alanında ülke genelinde birçok tercüme bürosu faaliyet göstermeye başlamıştır. Makedon şirketlerle iş yapıyorsanız ve Makedonca bilmiyorsanız muhakkak tercüman ya da çeviri bürolarından yardım almalısınız. Çünkü yapılan çeviri profesyonelce değilse bütün işleriniz yarım kalacak dolayısıyla, istediğiniz işleri istediğiniz noktaya taşıma şansınız en aza inecektir. Her zaman profesyonel çeviri yapan çeviri bürolarından yardım almayı unutmayınız. Bu sadece iş alanında değil, ülkeler arasındaki hukuksal, siyasi, sanatsal ve daha birçok alanda mevcut olan tüm işlerin sorunsuz şekilde yürütülmesi adına da önemli bir süreçtir.

Özellikle teknolojinin günümüzde çok gelişmesi ile birlikte sosyal medyanın fazla kullanıldığı ve bu sayede her yerde, her türlü insanla tanışabilme imkânı olmaktadır. Böylesine kolay arkadaş edinilebilen bir çağda yaşıyorken Makedon arkadaşlara da rastlamak mümkündür. Bu arkadaşlarla Makedonca konuşmak daha önemlisi, profesyonel bir şekilde konuşmak için yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. İnsanlarla iyi iletişim kurmak istiyorsanız onlarla o dili iyi konuşmalısınız. İnsanlarla kendi dilini konuşmak saygının bir ifadesidir. Ve aynı zamanda insanları bu şekilde mutlu edebilirsiniz. Makedonca birkaç kelime sizlerle paylaşmak istiyorum. Da (evet), ne (hayır), izvinete (özür dilerim), dobar den (iyi günler),  dobro utro (günaydın), zdravo (merhaba), dobra noku (iyi geceler) olduğunu bilmek işinize yarabilir. Unutmayın dil bilmek zenginliktir.