Blog

Romence

ROMENCE BİLMİYORSANIZ KORKMAYIN

İnsanlar birbirleriyle iletişim kurabilmek için dile ihtiyaç duyarlar. Dünya üzerinde birçok dil olduğu bilinmekle birlikte bunların bir tanesi de Romence dilidir. Romanya’da kullanılan Latin kökenli, İtalyancaya yakın bir dildir. Atalarımızın oralarda fazla gezinmesi sebebiyle, 300 küsür Türkçe sözcükte bulunmaktadır. Çay, çorba, çorap, masa gibi kelimeler buna örnektir. Romanya’nın ulusal ve resmi dili olduğu gibi Moldova’nın da resmi ve ulusal dilidir.  Romence, Roma İmparatorluğu’nun Daçya eyaletine (şimdiki güney Romanya) gelen İtalya yarımadası kökenli roma askerlerinin Latinceyi yerli köylülere öğretmesi ve yerli köylülerin bu dili evirip çevirmesi sonucu bugüne kadar balkan yarımadasında yaşayan bir Latin dili olarak ulaşmıştır. Yani ne kadar uzak gibi görünse de Portekizce, Fransızca vb. ile birlikte Hint-Avrupa dillerinin Latin dilleri kolundandır. Bazen ‘’Rumence’’ olarak da adlandırılır.

Günümüzde teknolojinin had safhalara ulaşmasıyla birlikte insanların birbirleriyle olan etkileşimleri artmıştır. Globalleşen dünyada herkes birbirine ulaşabilme olanağına sahip olmuştur. Durum böyle iken Romence konuşabilen insanlara rastlayabilmeniz mümkün. Peki, bu durumda ne yapabiliriz diyebilirsiniz. Bu durumlarda imdadınıza yetişen çeviri büroları bulunmaktadır. Günümüzde çeviri bürolarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Buralarda size her türlü desteği ve yardımı sağlayabilecek insanlar mevcuttur.  İnsanlarla iyi iletişim kurabilmek için onlarla aynı dili konuşabilmek gerekir. Bu onlara saygı duyduğunuzu gösteren en güzel ifadelerdir. İnanın bunu yaptığınız zaman karşıdaki insanlar size daha samimi davranacaktır.

İyi iletişim, profesyonel yardım ve profesyonellikten geçmektedir. Eğer Romence bilmiyorsanız hiç korkmayın. Günümüzde size en iyi ve güvenilir yardımı sağlayan çeviri büroları bulunmakta ve profesyonel yardımlar sağlamaktadırlar. Sizde bu profesyonel çeviri bürolarından yardım alarak Romanyalılarla sağlıklı iletişimler kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Eğer Romanyalılarla iş yapıyorsanız, çeviri büroları size oldukça yardım sağlayacaktır. Hem güvenli, hem doğru, hem de profesyonel olarak buralardan yardım alabilmeniz mümkün. Bu yardımı aldıktan sonra iş hayatınızda daha üstün başarılara ulaşabilirsiniz. Bunlarla birlikte birkaç Romence kelime paylaşmak istiyorum sizlerle. Nasılsın(ce mai faci), lütfen(te rog), hoşça kal (la redevere), nerelisiniz (de unde eşti), iyi fikir (o idee buna) gibi vb. kelimeler sizin de işinize yarayabilir. Unutamayalım ki dil zenginliktir.