Apostil Hizmetleri

Apostil, doğum belgesi, evlilik belgesi veya diploma gibi kamuya açık bir belgenin kaynağını doğrulayan bir sertifikadır. Üye olan bir ülkede belirlenmiş bir makam tarafından verilir.

Apostil almak için orijinal belgeyi düzenlendiği ülkedeki ilgili makama ibraz etmeniz gerekecektir. Yetkili, belgenin gerçekliğini doğrulayacak ve ona apostili ekleyecektir. Belge postalandıktan sonra

Bazı durumlarda, bir ülke, yabancı bir resmi belgenin gerçek olduğunu kabul etmek için apostilin ötesinde ek doğrulama adımları gerektirebilir. Bu, ek sertifikalar veya çeviriler almayı veya belgeyi ilgili büyükelçilik veya konsolosluğa sunmayı içerebilir. Belgenin kabul edilmesini sağlamak için, belgeyi kullanacağınız ülkenin özel gerekliliklerini kontrol etmeniz önemlidir.

Apostil Onayı Hizmetleri Nelerdir?

Apostil onayı hizmeti, halka açık bir belge için apostil almanıza yardımcı olabilecek bir şirket veya kuruluştur. Bu hizmetler genellikle, hangi belgelerin apostil için uygun olduğunu belirlemenize, apostil düzenlemesi için uygun makamı belirlemenize ve gerekli belgeleri göndermenize yardımcı olmak da dahil olmak üzere, apostil alma sürecinde yardım sunar.

Bazı apostil onayı hizmetleri, belgelerin tercümesi, noter tasdiki ve tasdiki gibi ek hizmetlerin yanı sıra, bir belgeyi yabancı bir ülkede kullanmak için gerekli olabilecek diğer tasdik veya tasdik türlerinin alınmasına yardımcı olur.

Genel olarak, onayı tasdik hizmetleri, apostil alma sürecini basitleştirmeye yardımcı olabilir ve belgelerinizin doğru bir şekilde doğrulanmasını ve onları sunacağınız ülkede kullanıma hazır olmasını sağlayabilir. Bu hizmetlerin kalitesi ve güvenilirliği değişebileceğinden, bir apostil tasdik hizmeti seçmeden önce seçeneklerinizi araştırmanız ve dikkatlice değerlendirmeniz önemlidir.

Apostil Onayı hizmetleri, bir belgenin gerçekliğinin başka bir ülkede yasal olarak kullanılabilmesine izin veren belge onay sistemidir. Apostil kuralları Lahey Sözleşmesi ile belirlenmiştir. Apostil onay kuralları sözleşme dahilinde bulunan üye devletler ya da Lahey konferansına taraf devletler için geçerlidir.

Apostil Onayı Nedir, Apostil Onayı İşlemleriBu anlaşmanın amacı sözleşmede geçerli olan ülkelerin herhangi birinde resmi bir belgenin diplomatik merciler veya prosedürler ile uğraşılmadan yine anlaşma dahilinde olan ülkelerde kullanılabilirliğini sağlamaktır. Apostil ile belgeler, onay sisteminde belirlenen yerel bir makam, bakanlık vb. kurumlarda yasal olarak kullanılabilir.

Apostil Onayı için Lahey Sözleşmesinde geçerliliği olan ülkeleri Lahey Uluslararası Özel Hukuk Konferansı web sitesinde inceleyebilirsiniz.

Apostil şerhi uygulamadan önce belgenin yeminli tercüme hizmeti ile çevrilmesi sağlanır ve sonrasında yeminli tercümana ait yemin zaptının bulunduğu noterde onaylatılması gerekir.

Yurtdışı Belgeleri için Apostil Onayı Gerekli midir?

Apostil Sözleşmesine üye bir ülkede halka açık bir belge kullanmanız gerekiyorsa, genellikle belge için bir apostil almanız gerekir. Bu, orijinal belgenin düzenlendiği ülkedeki uygun makama sunulmasını ve ona bir apostilin eklenmesini talep etmeyi içerebilir. Belge apostillendikten sonra, Apostil Konvansiyonu’na üye olan herhangi bir ülkede geçerli olarak kabul edilebilir.

Tüm ülkelerin Apostil Konvansiyonuna üye olmadığını ve bazı ülkelerin yabancı resmi belgeleri gerçek olarak tanımak için ek gereksinimleri olabileceğini not etmek önemlidir. Bu durumlarda, belgeyi yabancı ülkede kullanmak için ek sertifikalar veya çeviriler almak veya belgeyi ilgili büyükelçilik veya konsolosluğa ibraz etmek gibi ek adımlar atmanız gerekebilir. Kabul edileceğinden emin olmak için belgeyi kullanacağınız ülkenin özel gerekliliklerini kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Apostil Belgesinde Olması Gerekenler

Apostil, doğum belgesi, evlilik belgesi veya diploma gibi kamuya açık bir belgenin kaynağını doğrulayan bir sertifikadır. Apostil Sözleşmesi olarak da bilinen Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Zorunluluğunu Kaldıran Lahey Sözleşmesine üye olan bir ülkede tayin edilmiş bir makam tarafından düzenlenir.

Bir apostilin geçerli olabilmesi için belirli bilgileri içermesi ve belirli gereksinimleri karşılaması gerekir. Bu içerir:

 1. Apostili düzenleyen makamın adı ve yeri.
 2. Apostilin düzenlendiği ülke.
 3. Apostili imzalayan kişinin adı ve unvanı.
 4. Apostilin veriliş tarihi.
 5. Apostil yapılacak belgenin adı.
 6. Belgenin hangi amaçla kullanıldığı.
 7. Lahey Sözleşmesine ve belgenin kullanılacağı ülkeye bir atıf.
 8. Veren makamdan bir mühür veya damga.

Apostil için özel bilgi ve gereksinimlerin bir ülkeden diğerine biraz değişebileceğini not etmek önemlidir.

Hangi Belgelere Apostil Yapılır?

Apostil, doğum belgesi, evlilik belgesi veya diploma gibi kamuya açık bir belgenin kaynağını doğrulayan bir sertifikadır. Apostil Sözleşmesi olarak da bilinen Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Zorunluluğunu Kaldıran Lahey Sözleşmesine üye olan bir ülkede tayin edilmiş bir makam tarafından düzenlenir. Apostilin amacı, bir ülkede düzenlenen resmi belgelerin başka bir ülkede orijinal olarak tanınmasını kolaylaştırmaktır.

Genel olarak, belirli gereklilikleri karşıladığı sürece her tür kamu belgesine apostil uygulanabilir. Apostil için uygun olabilecek bazı belge örnekleri şunları içerir:

 1. Doğum sertifikaları
 2. Evlilik sertifikaları
 3. Ölüm sertifikaları
 4. Boşanma kararları
 5. Evlat edinme belgeleri
 6. Diplomalar ve transkriptler
 7. Vekaletname
 8. Kuruluş sertifikaları
 9. İş sözleşmeleri
 10. Yasal belgeler

Apostil Tasdikinin Geçerli Olduğu Ülkeler

Almanya Ekvator Kıbrıs Rum Kesimi Panama
Amerika Birleşik Devletleri El Salvador Karadağ Polonya
Andora Ermenistan Kazakistan Portekiz
Antigua ve Barbuda Estonya Kolombia Romanya
Arjantin Fiji Kore Cumhuriyeti Rusya Federasyonu
Arnavutluk Finlandiya Lesotho Saint Vincent ve Granada
Avusturya Fransa Letonya Samoa
Avustralya Grenada Liberya San Marino
Azerbaycan Güney Afrika Lehistan Santa Kitts ve Nevis
Bahama Adaları Gürcistan Litvanya Santa Lucia
Barbados Hırvatistan Lüksemburg Seyşeller
Belçika Hindistan Macaristan Sırbistan
Belize Hollanda Makedonya Slovakya
Beyaz Rusya (Belarus) Honduras Malawi Suriname
Bosna-Hersek İngiltere Malta Slovenya
Botswana İrlanda Marshal Adaları Swaziland
Brunei İspanya Mauritus Tonga
Bulgaristan İsrail Meksika Trinidad ve Tobago
Cook İsland Adaları İsviçre Monako Türkiye
Çek Cumhuriyeti İsveç Moldovya Ukrayna
Çin Halk Cum. İzlanda Namibia Venezuella
Danimarka İtalya Niue Yeni Zelanda
Dominik Cum. Japonya Norveç Yunanistan

Belge Yasallaştırma

Yasallaştırma, yabancı ülkelerde belgelerin kullanılmasını uygun hale getirir. Belge yasallaştırma ile;

 • Belge yetkili ve uzman bir tercüman tarafından düzenlenmiştir.
 • Belgedeki imza, mühür ve damga orijinaldir.
 • Belge biçimi doğrudur.

Apostil Uygulanacak Belgeler

 • Cumhuriyet savcılıkları, mahkeme icra daireleri, mahkeme katipleri dahil olmak üzere yargıya ait kısımlar ve yargı mensubu memurlar tarafından düzenlenen belgeler için,
 • Ticaret veya gümrük işlemleri ile ilgili belgeler, konsolosluk ve diplomatik belgeler, nüfus kayıt örneği, diploma, doğum ve ölüm belgeleri,
 • Noterden alınan belgelerde apostil belge onayı gerektiren sınıfa girmektedir.

Apostil Onayı Hizmet Ücreti

Apostil belge onayı almak için herhangi bir ücret ödenmez. Yalnız apostil gereken belgenin ilgili ülkenin dilinde tercüme edilmesi gerekir. Türkiye’den yurt dışına çıkacak her resmi evrak apostil işlemleri için onay alınmış tercüme şarttır.

Diploma İçin Apostil

Yurtdışı eğitimi için başvuru yapacak kişilerin kurumlara ileteceği diplomalar içinde apostil belge onayı alması gerekmektedir. Diploma tercüme bürosu tarafından ilgili ülkenin diline göre çevrilerek, noter onaylı apostil yaptırmış olması zorunludur.

Noter tasdikli apostil, noterin bağlı olduğu kaymakamlıkta ve valiliklerde yapılmaktadır. Noter onaylı tercüme gerçekleştirildikten sonra kaymakamlık veya valilik tarafından mühürlenir. Mühürlenmiş olan belge ilgili ülkenin konsolosluğuna götürülür.

Apostil onay süreci tüm ülkeler için aynı süreci gerektirir. Belge onayı ve diğer tercüme ihtiyaçlarınızda aklınıza takılan herhangi bir durumda noter onaylı tercüme büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Comments (14)

 • Tunç Atakolac

  Merhaba Fransa’da bir iş ortaklığı için firma tarafından gönderilen ve Fransızca olan belge yasal mıdır? Nasıl öğrenebilirim?

  Aralık 8, 2022 , 11:45 pm
 • Glovega Tercüme

  Merhabalar,
  Efendim gönderilen belgelerde gerekli onaylar ve apostil onayı varsa çeviri noter işlemleri yapıldıktan sonra Türkiye de kullanabilirsiniz.

  Aralık 8, 2022 , 11:50 pm
 • Tolga Semiran

  Macaristan Budapeşte’de Erasmus eğitimi alacağım fakat belgelerimin o ülkeye denk olması gerekiyormuş. Önce konsolosluğa mı gitmeliyim size mi müracaat etmeliyim ?

  Aralık 9, 2022 , 10:54 pm
 • Glovega Tercüme

  Merhabalar,
  Evet efendim önce bize başvurmanız gerekli çeviri noter ve apostil işlemleri yapılması gerekiyor daha sonra Erasmus için başvuru yapabilirsiniz.

  Aralık 9, 2022 , 10:55 pm
 • Muzaffer Yıldırım

  Bizim yurtdışında 1978 yılından bir evimiz var. Bu ev hakkında dava açmak için Federal Mahkemeye sunacağımız tapu belgesinde de gerekli midir?

  Aralık 11, 2022 , 10:09 pm
 • Glovega Tercüme

  Merhaba Muzaffer Bey,
  Bu konu hakkında hukuk işlerine bilen arkadaşlar size yardımcı olabilir. https://www.glovegatercume.com/iletisim/ sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Aralık 11, 2022 , 10:10 pm
 • Nesrin Özyavuz

  İsviçre seyahatim sırasında Basel şehrinde kanunları ihlal ettiğim gerekçesiyle net bir açıklama yapılmadan kısa süreli alıkonuldum. Bu kapsamda ilgili makamlara hukuki dava açmak istiyorum. Belgelere apostil gerekir mi ?

  Aralık 14, 2022 , 11:01 am
 • Glovega Tercüme

  Edendim bu konu hakkında yurt dışı hukuk bürolarıyla görüşmenizi tavsiye ederiz.Net bilgi veremiyoruz, kusura bakmayın lütfen.

  Aralık 14, 2022 , 11:02 am
 • Nazmi Can Kapsul

  Apostil geçerlilik süresi tam olarak ne kadar
  Noter onayı olmadan Apostil kabul olur mu?

  Aralık 18, 2022 , 11:33 pm
 • Glovega Tercüme

  Efendim apostil geçerlilik süresi bazı kurumlarda 6 Ay bazılarında 1 yıldır. Bazı orijinal belgelere noter onayı olmaksızın apostil yapılabilir. Bu konuda net bilgi verebilmek için belgeyi görmemiz gerekmektedir.

  Aralık 18, 2022 , 11:34 pm
 • Kasım Tonguc

  Apostil şerhine taraf olan ülkeler konusunda sizin de bir hizmetlerinizi de kapsıyor mu?

  Aralık 18, 2022 , 11:57 pm
 • Glovega Tercüme

  Tabiki efendim bu konuda hizmet almak istediğiniz ülkeyi söylemeniz durumunda yardımcı olabiliriz.

  Aralık 18, 2022 , 11:58 pm
 • Mehmet Akif Yıldız

  Apostil bir belge hazırlatmam gerekiyor Fakat bu konuyla alakalı vekalet verme işlemi oluyor mu ? Bilgi alabilir miyim?

  Aralık 18, 2022 , 11:59 pm
 • Glovega Tercüme

  Efendim hangi ülke ve belge hakkında bilgi almak istiyorsanız, ülkelere göre vekalet durumu degisebilmektedir.

  Aralık 19, 2022 , 12:00 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir