Noter Onaylı Tercüme Bürosu

Noter onaylı tercüme bürosu, çevrilmiş olan evrakları yurtdışında resmi işlemlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kurumsal olarak hizmet veren noter onaylı tercüme büroları ile çeviri işlemlerinizi profesyonel şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Notere bağlı olarak gerçekleştirilecek bu hizmetlerde büromuz tek bir notere bağlı olarak çalışır. Birden fazla notere bağlı olarak hizmet verilmesi mümkün değildir.

Tercüme; Kaynak dildeki bir metnin duygu, anlam ve metin bütünlüğü bozulmaksızın hedef dillere aktarılmasına tercüme ismi verilmektedir. Yeminli tercümanlar tarafından gerçekleştirildikten sonra ilgili noter tarafından onaylanmış tercümelere ise noter onaylı tercüme adı verilmektedir. Resmi kurumlara verilmek üzere düzenlenmekte olan kimlik, pasaport, diploma, evlilik cüzdanı, boşanma kararı gibi ciddi önem taşımakta olan belgelerin tercümesi konusunda yeminli tercüman imzası ve noter tasdiki gereklidir.

Tercüman olmak için belirli şartları yerine getirmek gerekir. Çeviri işi sadece yazının ilgili dile göre uyarlanması ve okunması olarak algılanmamalıdır. Çünkü bu süreçte gerçekleşecek çeviride bazı cümleler hatalı çeviriye neden olabileceği gibi devamında birçok soruna da yol açabilir.

Tercümelerde bazı belgeler çevrildikten sonra noter tasdikli olması oldukça önemlidir. Tercüme hizmetinden sonra çeviriyi talep eden kurumların isteklerine bağlı olarak yeminli tercüman imzası ve noter onayı gerekebilir. Tercüme kaşesi üzerine noter onayı alınması noter onaylı tercüme olarak isimlendirilir. Firmamız tüm evrak ve belgelerin çeşitli dillerde noter onaylı olarak çevrilmesi hizmetleri verir.

Yeminli tercümelere tercüme bürosu imzasının bulunması yeterliyken bu işlemde ek onay ücreti alınması söz konusu olmaz. Ancak noterden onay alınması işlemlerinde sayfa başı notere para ödemesi yapılır. Noterlerde sayfa başı, sayfa satır ve içerik yoğunluğuna bakılarak fiyat belirleme işlemleri gerçekleştirilir.

Noter onaylı tercüme

Noter Onayı İstenen Evraklar Nelerdir?

Vekaletname, pasaport, ehliyet, kimlik, emlak ve gayrimenkul alım satımları, nüfuz cüzdanı, mahkeme evrakları, şirket evrakları, dava dilekçeleri, iş teklif sözleşmeleri, denklik belgeleri, bilirkişi raporları, diploma, transkript gibi belgelerin çevirilerinde genelde noter onayı da istenir.

Noter yeminli tercüman olmak isteyenlerin noter kanunun 75. maddesine göre çevirmen yemini etmesi gerekir. Tercümanların adresi, adı, soyadı, tahsili, doğum tarihi, bildiği diller, bu dilleri bildiğine dair diploma, transkript tercüman tarafından imzalanır. Sonrasında noter tarafından imzalanır. Bu şekilde tercümanların noter yeminli vasfı alması sağlanmış olur.

Noter onaylı tercüme bürosu tarafından belgelerin çevrilmesi sayesinde çevrilen belgeler yurtdışında resmi işlemlerde rahatlıkla kullanılabilir. Kurumsal anlamda hizmet veren noter onaylı tercüme büromuz çeviri işlemlerinin tamamını profesyonel bir şekilde gerçekleştirir. Büromuz tek bir notere bağlı şekilde noter onaylı çeviri işlemlerini gerçekleştirir.

Noter Onaylı Tercüme Hizmetleri

Noter onaylı tercüme bürolarında tercümanların gerçekleştirmiş olduğu çevirilerin büyük sorumluluk ile gerçekleştirilmesi önemlidir. Noter onayı istenen belgelerde çevirilerde dikkatli olmak gerekir. Bunun yanında dil bilgisi kurallarına önem vermekte son derece önemli bir konudur. Tercüme yapacak olan tercümanların çeviri için gerekli olan dili oldukça profesyonel bir şekilde konuşuyor olması gerekir.

Yeminli tercüman dışındaki kişiler belgeleri sadece istenen dile çevirebilirler. Bu kişilerin yeminli tercümanlar gibi herhangi bir resmi evrakta geçerlilik sağlayıcı etkileri bulunmaz. Bu kişiler çeviri alanında profesyonel olsalar bile sorumlulukları üzerlerine almaları gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle işlemlerin yeminli tercümanlar tarafından yapılması son derece önemli bir konudur. Çevrilen belgelerin yeminli tercümanların imzası ve kaşesi ile resmilik kazanması sağlanmış olur.

Tercümede Noter Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Tercüme ücretleri, tercümenin yaptığı işin zorluğu, işin teslim tarihi ve tercümenin deneyimine göre değişiklik gösterir. Noter ücretleri ise, noterin yaptığı işin zorluğu ve işin teslim tarihine göre değişiklik gösterir.

Noter ücretleri, noterin yaptığı işin zorluğuna göre belirlenir. Örneğin, noterin yaptığı işin zorluğu düşükse noterin ücreti düşük olacaktır. Ancak, noterin yaptığı işin zorluğu yüksekse noterin ücreti de yüksek olacaktır.

Noter ücretleri, işin teslim tarihine de göre belirlenir. Örneğin, işin teslim tarihi çok erkense noterin ücreti düşük olacaktır. Ancak, işin teslim tarihi geç ise noterin ücreti de yüksek olacaktır.

Noter ücretleri, noterin deneyimine de göre belirlenir. Örneğin, noter deneyimli bir noterse noterin ücreti daha yüksek olacaktır. Ancak, noter deneyimsiz bir noterse noterin ücreti düşük olacaktır.

Sonuç olarak, noter ücretleri noterin yaptığı işin zorluğuna, işin teslim tarihine ve noterin deneyimine göre belirlenir. Noter ücretleri, her noter tarafından ayrı ayrı belirlenir ve bu nedenle noterlerin ücretleri birbirinden farklılık gösterebilir.

Çeviri Dilleri Çeviri Birim Fiyatları (Taban Fiyatlar) Çeviri Dilleri Çeviri Birim Fiyatları (Taban Fiyatlar)
İngilizce Çeviri Fiyatı 70 TL İzlandaca Çeviri Fiyatı 120 TL
Almanca Çeviri Fiyatı 80 TL İrlandaca Çeviri Fiyatı 120 TL
Fransızca Çeviri Fiyatı 80 TL Japonca Çeviri Fiyatı 140 TL
Arapça Çeviri Fiyatı 80 TL Kırgızca Çeviri Fiyatı 100 TL
Rusça Çeviri Fiyatı 80 TL Korece Çeviri Fiyatı 140 TL
Arnavutça Çeviri Fiyatı 110 TL Lehçe Çeviri Fiyatı 120 TL
Amharca Çeviri Fiyatı 130 TL Lüksemburgca Çeviri Fiyatı 130 TL
Azerice Çeviri Fiyatı 100 TL Litvanyaca Çeviri Fiyatı 120 TL
Belarusça Çeviri Fiyatı 100 TL Macarca Çeviri Fiyatı 120 TL
Baskça Çeviri Fiyatı 110 TL Maltaca Çeviri Fiyatı 130 TL
Boşnakça Çeviri Fiyatı 110 TL Makedonca Çeviri Fiyatı 120 TL
Bulgarca Çeviri Fiyatı 120 TL Moldovaca Çeviri Fiyatı 110 TL
Çekçe Çeviri Fiyatı 140 TL Norvecce Çeviri Fiyatı 130 TL
Çince Çeviri Fiyatı 140 TL Nepalce Çeviri Fiyatı 140 TL
Danca Çeviri Fiyatı 120 TL Osmanlıca Çeviri Fiyatı 110 TL
Estonca Çeviri Fiyatı 120 TL Özbekçe Çeviri Fiyatı 110 TL
Farsça Çeviri Fiyatı 80 TL Portekizce Çeviri Fiyatı 110 TL
Flemenkçe Çeviri Fiyatı 110 TL Romence Çeviri Fiyatı 110 TL
Fince Çeviri Fiyatı 130 TL Sırpça Çeviri Fiyatı 110 TL
Gürcüce Çeviri Fiyatı 120 TL Slovence Çeviri Fiyatı 110 TL
Hintçe Çeviri Fiyatı 140 TL Slovakça Çeviri Fiyatı 120 TL
Hırvatça Çeviri Fiyatı 110 TL Süryanice Çeviri Fiyatı 150 TL
Hollandaca Çeviri Fiyatı 120 TL Tacikce Çeviri Fiyatı 120 TL
İbranice Çeviri Fiyatı 140 TL Türkmence Çeviri Fiyatı 100 TL
İspanyolca Çeviri Fiyatı 100 TL Ukraynaca Çeviri Fiyatı 100 TL
İtalyanca Çeviri Fiyatı 100 TL Vietnamca Çeviri Fiyatı 140 TL
İsveççe Çeviri Fiyatı 110 TL Yunanca Çeviri Fiyatı 120 TL

Noter Onaylı Yeminli Tercüman Bürosu

Ekiplerimiz profesyonel olmalarının yanında uzun zamandır tercüme hizmetleri vermelerinden ötürü son derece deneyimlidir. Büromuz bünyesinde çalışan çevirmenlerimizin tamamı dil eğitimlerini almış kişilerdir. Yeminli tercümanlarımızın ise imza ve kaşe yetkileri bulunur. Yeminli tercümanlarımız noter tarafından yazılı ve sözlü bir şekilde yemin ederek bu şekilde kimlik almaya hak kazanmış olurlar.

Tercüme hizmetleri alacak kişilerin noter onaylı yeminli tercüme bürolarını tercih etmeleri oldukça önemli bir konudur. Resmi işlemlerin yürütülebilmesi adına hizmet veren bürolarda çevirisi yapılan yazılar yurtdışında çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Firmamız kurumsal olarak hizmet vermesinden dolayı çeviri işlemlerini en doğru şekilde sunar. Çeviri büromuz tek bir notere bağlı olarak çalışmalarını sürdürür. Üniversitelerin dil eğitimi bölümlerinden mezun olan kişilerin noter huzurunda yemin ederek yeminli tercüman olmaları mümkündür. Tercümanlarımız yalnızca bize bağlı olarak profesyonel bir şekilde çalışmalarını sürdürür.

Görevine sadık olan tercümanlarımız yeminli tercüman olarak imza ve kaşe yetkisi bulunan kişilerdir. Tercümanlarımız çeviri yaptıkları belgelerin altına imza atarak büyük bir sorumluluk almış olurlar. Yeminli tercümanların yazılı çeviriye bağlı kalmadan sözlü çeviri yapacağına dair de yemin etmesi gerekir.

Yeminli Tercüme İle Noterli Çeviri Farkı

Yeminli tercüme, belirli bir dil veya dil grubunda resmi bir belgeyi bir başka dil veya dil grubuna çeviren bir tercüman tarafından yapılan tercümeyi ifade eder. Yeminli tercüme, resmi belgelerin çevirisi için yapılır ve tercüman, yaptığı çeviriye dair yemin etmek zorundadır. Yeminli tercüme, uluslararası hukuk işlemlerinde, yabancı ülkelerdeki resmi işlemlerde ve diğer benzer durumlarda kullanılır.

Noterli çeviri ise, bir noter tarafından onaylanan ve imzalanan bir çeviriyi ifade eder. Noterli çeviri, resmi belgelerin çevirisi için yapılır ve noter, çevirinin doğruluğuna dair bir onay verir. Noterli çeviri, yasal işlemlerde, resmi belgelerin çevirisi için ve benzer durumlarda kullanılır.

Yeminli tercüme ile noterli çeviri arasındaki fark, yapılan çevirinin onaylanması konusunda bulunur. Yeminli tercüme, tercüman tarafından yapılır ve tercüman yaptığı çeviriye dair yemin etmek zorundadır. Noterli çeviri ise, noter tarafından onaylanır ve noter, çevirinin doğruluğuna dair bir onay verir. Bu nedenle, yeminli tercüme ile noterli çeviri arasındaki en önemli fark, çevirinin onaylanması konusundadır.

Comments (20)

 • Murat Aytaka

  Benim uluslararası bir şirkete gümrük şartları için bir belge tercüme ettirmem gerekiyor. Süreçte nasıl bir yol izleyebiliriz acaba ?

  Aralık 8, 2022 , 11:41 pm
 • Glovega Tercüme

  Merhaba Murat Bey;
  Tercüme işlemleri için https://www.glovegatercume.com/fiyat-teklifi-al/ sayfasından teklif alabilirsiniz. İsterseniz iletişim bilgilerimiz ile daha hızlı iletişim kurabiliriz.

  Aralık 8, 2022 , 11:48 pm
 • Haydar Çenekli

  Noter onaylı yeminli tercüman hizmetinizde belgeleri kaç gün içerisinde teslim alabiliyoruz ?

  Aralık 9, 2022 , 10:50 pm
 • Glovega Tercüme

  Merhaba Haydar Bey,
  Belgenizin taranmış halini iletişim kanallarımızdan veya https://www.glovegatercume.com/fiyat-teklifi-al/ sayfamızdan bize iletirseniz size net bir fiyat verebiliriz. 1 gün içinde işlemlerinizi tamamlarız.

  Aralık 9, 2022 , 10:55 pm
 • Yusuf Madenci

  Sitenizi yeni gördüm. Yeminli tercüman konusunda inernette çok yorum okudum. Glovega’nın diğer firmalardan farkı nedir ? Umarım tatmin edici bir cevap olur.

  Aralık 11, 2022 , 10:01 pm
 • Glovega Tercüme

  Merhaba Yusuf Bey,
  Efendim biz kurumsal bir firma olarak hizmet veriyoruz ve bizim için müşteri memnuniyeti her şeyden önce geliyor kalitenin ve güvenin adresi diyebiliriz ):

  Aralık 11, 2022 , 10:03 pm
 • Havva Tütünci

  Mübadele zamanı ata topraklarından Türkiye’ye geldik. Şimdi Bulgaristan makamlarından gönderilen bir evrakta miras kaldığı yönünde tarafıma talepte bulunuldu. Resmi evrak süreçlerinde destek alma şansımız var mıdır acaba ?

  Aralık 14, 2022 , 11:05 am
 • Glovega Tercüme

  Efendim elinizdeki tüm resmi evrakları Bulgaristan daki resmi kurumlara veya konsolosluğa sunabilirsiniz. Türkiye ile ilgili resmi bir evrak talebi olması halinde tabiki yardımcı oluruz.

  Aralık 14, 2022 , 11:10 am
 • Yakup Murdan

  Kahramanmaraş’ta yaşıyorum. Yurtdışına resmi bir evrak göndermem gerekiyor fakat konu biraz hassas yeminli tercümandan nasıl hizmet alabilirim ?

  Aralık 15, 2022 , 4:23 pm
 • Glovega Tercüme

  Efendim elinizdeki mevcut belgelerinizi bize gönderin bakıp yardımcı oluruz.

  Aralık 15, 2022 , 4:25 pm
 • Seyit Ali Doğaner

  Yeminli tercüman konusunda uluslararası bir iş ortağınız var mı ? Bilgi rica ediyorum

  Aralık 18, 2022 , 11:16 pm
 • Glovega Tercüme

  Efendim tüm Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğuda iş ortaklarımız vardır.Belgelerinizni göndeririseniz yardımcı olmaya çalışırız.

  Aralık 18, 2022 , 11:18 pm
 • Yusuf Haluk Metiner

  2021 yılında Amerika’da trafik kurallarını ihlal ettiğim için devam eden bir davam vardı konuyla alakalı davanın düşürülmesi için prosedür gereği bir belge göndermem gerekiyormuş prosedür gereği yardımcı olabilir misiniz ?

  Aralık 18, 2022 , 11:54 pm
 • Glovega Tercüme

  Efendim bu konuyla alakalı ABD deki yetkili kurumlarla iletişime geçiniz. Hangi belgelerin talep edildiğine dair bilgimiz yoktur.

  Aralık 18, 2022 , 11:55 pm
 • Rabia Yıldırımer

  Tercüme siparişlerinde ücretleri sipariş sonrası mı ödüyoruz EFT mi yapıyoruz hangi ödeme kanalları var acaba?

  Aralık 19, 2022 , 12:01 am
 • Glovega Tercüme

  Efendim bu konuda her türlü ödeme kanalımız mevcuttur. Sizin için uygun olan şekilde yardımcı oluruz.

  Aralık 19, 2022 , 12:02 am
 • Nurhayat Esmaray

  Sizden hizmet almayı düşünüyorum ama yeminli tercüman konusunda seçimimizi neye göre yapıyoruz biz mi seçiyoruz yoksa siz mi ?

  Aralık 19, 2022 , 12:03 am
 • Glovega Tercüme

  Efendim sizin için nasıl uygunsa o şekilde çalışıyoruz.

  Aralık 19, 2022 , 12:04 am
 • Emircan Yusufeli

  Yeminli tercüman ücretleri konu veya kelime sayısına değişme gösteriyor mu yoksa standart bir ücretten mi oluşuyor?

  Aralık 19, 2022 , 12:06 am
 • Glovega Tercüme

  Efendim mevcut içeriğe göre değişim gösterebilir. Dosyanızı yollamanız durumunda yardımcı olabiliriz.

  Aralık 19, 2022 , 12:07 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir