Yeminli Tercüme

Yeminli tercüme, globelleşme neticesinde  iş, turizm, ikamet ya da eğitim gibi konuların uluslararası düzeye taşınması sebebiyle gereksinim duyulan bir alandır. Bu evrakların güvenilir şekilde hazırlanması gerektiğinden yeminli tercüme çeviri sektöründe yer almaya başlamıştır. Yeminli tercümanların öncesinde üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Ardından yeminli tercüme işlemleri yapabilmek için diplomalarını notere onaylatmaları gerekmektedir. Ancak bu sadece bir ehliyet gibidir; yani yeminli tercüme yapabilmek piyasada yer edinmek için yeterli olmamaktadır. Bunun için kaliteli çeviriler yaparak, başarı ve beceri ortaya koyulmalıdır. Aynı zamanda yalnızca bir dilde yeminli tercüme yapılma şartı bulunmamaktadır. Örneğin Firmamızda görev alan yeminli tercümanlarımızın tamamı pek çok dilde yeminli tercüme hizmetleri vermektedir. Yeminli tercüme hizmetleri genelde basit bir süreç gibi gözükmektedir. Ancak bazen eksik ya da hatalı tercüme hizmetleri verildiği de görülmektedir. Yeminli tercüme çevirilerinde meydana gelebilecek hataların minimuma indirilmesi adına en iyi şekilde kalite kontrolleri yapılmaktadır.

Yeminli Tercüme Ne Zaman Gerekir?

Yeminli tercüme, resmi belgelerin çevirisi için yapılır ve tercüman, yaptığı çeviriye dair yemin etmek zorundadır. Yeminli tercüme, uluslararası hukuk işlemlerinde, yabancı ülkelerdeki resmi işlemlerde ve diğer benzer durumlarda kullanılır. Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda yeminli tercüme gereklidir:

 • Uluslararası hukuk işlemlerinde: Yeminli tercüme, uluslararası hukuk işlemlerinde kullanılır. Örneğin, bir ülkeden bir başka ülkeye taşınma işlemlerinde veya bir ülkeden bir başka ülkeye işyeri açma işlemlerinde yeminli tercüme gereklidir.
 • Yabancı ülkelerdeki resmi işlemlerde: Yeminli tercüme, yabancı ülkelerdeki resmi işlemlerde de kullanılır. Örneğin, bir ülkeden bir başka ülkeye seyahat etmek için pasaport veya vize alma işlemlerinde yeminli tercüme gereklidir.
 • Diğer benzer durumlarda: Yeminli tercüme, diğer benzer durumlarda da kullanılabilir. Örneğin, bir ülkeden bir başka ülkeye ev satın alma işlemlerinde veya bir ülkeden bir başka ülkeye araba satın alma işlemlerinde yeminli tercüme gereklidir.

Sonuç olarak, yeminli tercüme uluslararası hukuk işlemlerinde, yabancı ülkelerdeki resmi işlemlerde ve diğer benzer durumlarda gereklidir. Bu durumlarda yeminli tercüme, resmi belgelerin doğru bir şekilde çevirilmesini sağlar ve bu nedenle yeminli tercüme önemlidir.

Yeminli Tercüme Hizmetleri nedir?

Yeminli tercüme hizmetleri yapabilen tercümanların yabancı dilde uzmanlaştığı noter onayı ile belgelenmektedir. Yeminli tercüme hizmeti sunan tercüman, imza ve kaşe yetkisine sahiptir. Bazı makamlar belge ve evraklarda  yeminli tercüme olmasını istemektedir. Yeminli tercüme hizmeti istenen bu belgelere örnek olarak kimlik, boşanma kararı, doğum ya da ölüm belgeleri, transkript gibi evraklar verilebilmektedir. Bu gibi durumlarda yeminli tercüme bürolarından çeviri hizmetleri alınması oldukça önemlidir. Yeminli tercüme hizmetleri ile çalışılmadığında hedef dilde sapma meydana gelebilmektedir. Bunun yanında yeminli tercüme hizmetleri almayan şirketler maddi kayıplara ve prestij kaybına uğramaktadır. Yeminli tercüme ardından belgelerin kontrol işlemleri yapılarak imzalanıp mühürlenmekte, böylece hata payı azaltılmaktadır.

Yeminli Tercüme

Yeminli Tercümanlara En Fazla Hangi Alanlarda İhtiyaç Vardır?

Yeminli tercümanlara en fazla üniversiteler, devlet daireleri, evlendirme daireleri, noterler, bankalar, kamu kurumları gibi alanlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Yeminli Tercümanlara En Fazla ihtiyaç duyulan belgeler sabıka kaydı, askerlik durum belgesi, nüfus örneği, tapu, araç ruhsatı, vekaletname gibi resmi dokümanlar bulunmaktadır. Yeminli tercüme büromuz, pek çok dilde profesyonel ekibimizin hizmetiyle evraklarınızın yetkinlik kazanmasını sağlamaktadır. Uzman yeminli tercümanlara sahip ekiplerimiz sayesinde belgeleriniz için hızlı çözümler elde etmeniz de mümkündür. Firma olarak sizlere eksiksiz ve kusursuz yeminli tercüme hizmetleri verebilmek adına çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Yeminli Tercüme için Belgenin Orjinalini Göndermek Gerek mi?

Yeminli tercüme için belgenin orjinalini göndermek gerekir. Yeminli tercüme, resmi belgelerin çevirisi için yapılır ve tercüman, yaptığı çeviriye dair yemin etmek zorundadır. Bu nedenle, yeminli tercüme için belgenin orjinalini göndermek önemlidir.

Belgenin orjinalini göndermenin birçok avantajı vardır. Öncelikle, belgenin orjinalini göndermenin avantajı, belgenin doğruluğunu doğrulamaktır. Belgenin orjinalini göndererek, tercüman doğruluk ve gerçekliğini doğrulayabilir ve bu sayede yaptığı çevirinin doğruluğunu sağlayabilir.

İkinci olarak, belgenin orjinalini göndermenin avantajı, çevirinin doğruluğudur. Belgenin orjinalini göndererek, tercüman belgenin doğruluğunu doğrulayarak yaptığı çevirinin doğruluğunu da sağlayabilir. Bu sayede, yeminli tercüme yapılan belge doğru bir şekilde çevrilmiş olur.

Sonuç olarak, yeminli tercüme için belgenin orjinalini göndermek gerekir.

Yeminli Tercüme Bürosu

Yeminli Tercüme Bürosu pek çok alanda ihtiyacı karşılamasının yanında kişilerin günlük çeviri işlemlerinin yürütüldüğü bir yer olmaktadır. Bunun yanında yeminli tercüme bürosu çeviri ihtiyacı duyan kişiler ile tercümanları bir araya getirmektedir. Yani yeminli tercüme bürosu sayesinde kişi ya da kurumların dil ihtiyacı anında giderilmektedir. Ayrıca yeminli tercüme bürosu konsoloslukla bağlantı halinde olduğundan onay işlemlerini sizler için gerçekleştirmektedir. Yeminli tercüme bürosu hizmetleri yazılı ve sözlü olarak iki kısımda verilmektedir. Müşteri memnuniyetine önem veren yeminli tercüme büromuz tüm tercüme işlemlerini titizlikle yapmaktadır. Yeminli tercüme bürosu hizmetlerinde gizlilik sözleşmesi imzalanmakta ve bilgilerin üçüncü şahıslar ile paylaşılması söz konusu olmamaktadır. Yeminli tercüme hizmetlerinin onaylanması tek bir kişi tarafından gerçekleştirilmediğinden bu tercümanların yeminli tercüme bürosu kapsamında olması önemlidir.

Yeminli Tercüme Bürosu Fiyatları Nedir?

Yeminli tercüme bürosu fiyatları çeviri yapılacak olan dilin ve metinlerin uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Yeminli tercüme bürosu fiyatları ile ilgili detaylı bilgi alabilmek adına ekiplerimiz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Yeminli tercüme hizmetleri orijinal ve doğru bir şekilde yapıldığı için son derece güvenilir hizmetlerdir. Resmi işlemler başta olmak üzere farklı belgelerin tercümesinde de yeminli tercüme hizmetleri alınabilmektedir.

Kimler Yeminli Tercüme Yapabilir?

Yeminli tercüme, belirli bir dile veya dil grubuna ait bir metni başka bir dil veya dil grubuna çevirmek için yetkili bir kişi veya kuruluş tarafından yapılan ve yemin edilmiş bir çeviridir. Yeminli tercüme yapabilecek kişiler genellikle dil alanında eğitim almış ve yeterli deneyime sahip olan uzmanlar veya tercüme bürolarıdır. Bu kişiler ve kuruluşlar, yeminli tercüme yapmak için resmi bir belge veya sertifika almış olmalıdır.

Comments (15)

 • Mazlum Destan

  Yeminli tercüman hizmetimizden faydalanmak istiyorum. Fakat ücretlendirme konusunda bilgi almak için belgeyi mi iletmem gerekiyor ?

  Aralık 9, 2022 , 10:56 pm
 • Glovega Tercüme

  Merhabalar,
  Evet efendim belgelerinizin PDF dosyalarını atmanız yeterli olur en kısa sürede bilgi verilecektir. https://www.glovegatercume.com/fiyat-teklifi-al/ sayfasından iletebilirsiniz.

  Aralık 9, 2022 , 10:59 pm
 • Mustafa Yaylacıoğlu

  Yurtdışında bir miras değeri taşıyan hisseli mülkümüz var. Bana bir mahkeme dosyası geldi fakat tercüme konusunda çok hassas davranıyorum. Nasıl yapacağız?

  Aralık 11, 2022 , 9:48 pm
 • Glovega Tercüme

  Merhaba Mustafa Bey,
  Efendim bu konu hakkında sizinle gizlilik sözleşmesi imzalıyoruz ve için rahat bir şekilde evraklarınızı gönderebilirsiniz. Bilgileriniz bizimle güvende.

  Aralık 11, 2022 , 9:50 pm
 • Adilcan Turgut

  Merhaba Türkiye’den yurt dışına ürün ihraç edeceğiz fakat anlaşma sağlayacağımız firma Kanada’da bu konuda anlaşma evraklarını ortak dilde çevirme konusunda hizmet sağlıyor musunuz ?

  Aralık 14, 2022 , 10:59 am
 • Glovega Tercüme

  Tabiki efendim evraklarınızın ingilizce çevirisini en iyi şekilde yaparız.

  Aralık 14, 2022 , 11:00 am
 • Ömer Talha Başaran

  Daha önce başkası tarafından yapılmış bir tercüme kontrol edildikten sonra yeminli tercüman tarafından belgelendirilir mi ?

  Aralık 18, 2022 , 11:18 pm
 • Glovega Tercüme

  Tabiki efendim tüm dillerdeki çeviriler tarafımızdan kontrol edildiği taktirde gerekli onay işlemeleri yapılmaktadır.

  Aralık 18, 2022 , 11:20 pm
 • Esra Taşkan

  Tercüme edilmiş bir dosyanın hiç çeviri olmamış dosya ile ücreti aynımı ?

  Aralık 18, 2022 , 11:31 pm
 • Hale Soysal Özden

  Sizden hizmet aldığımızda uluslararası resmi kurumlara belgeleri mail yoluyla ulaştırma hizmeti şeklinde bir çalışmanız var mıdır?

  Aralık 18, 2022 , 11:55 pm
 • Glovega Tercüme

  Tabiki efendim mail adresini verdiğiniz durumlarda istediğiniz belgeleri istediğiniz kurumlara taranmış hallerini yollamaktayız.

  Aralık 18, 2022 , 11:56 pm
 • Gürkan Karadeniz

  Aldığımız tercüme hizmeti ile alakalı olarak kurumumuza tarafınızdan hizmet faturası kesiliyor mu ?

  Aralık 18, 2022 , 11:58 pm
 • Glovega Tercüme

  Tabiki efendim.

  Aralık 18, 2022 , 11:59 pm
 • Ceyda Baştürk

  Uzun zaman önce bir arayış içine girdim fakat konu hassas olduğu için kimseye guvenemedim. Glovenin mükemmel ekibiyle tanıştım. Bana süreçte çok yardımcı oldular kendilerine çok teşekkür ederim. Mutlaka sizde yeminli tercüme işinizde profesyonel çalışan bu ekiple çalışın.

  Aralık 22, 2022 , 12:17 am
 • Glovega Tercüme

  Efendim dosyayı görmemiz gerekiyor. Yapılan çevirinin yeterliliği ni kontrol etmemiz gerek.

  Aralık 23, 2022 , 11:32 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir